Sold Out
Description
Specifications
Enquire about this product
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A Review
Description
Wool Compounding Pad used to refine sand scratches. For use with 3M Compounds or 3M Hookit back up pads.
A double-sided buffing pad with a unique flexing action, which reduces swirl marks and minimises the risk of burn on working surfaces.
- A performance tier blended wool double sided compounding pad
- Removes finishing abrasive sand scratches and other paint surface defects.
- For use with 3M Compounds and 3M Adaptor
| Attachment Type | Screw-on |
|---|---|
| Diameter | 228mm |
| Material | 100% wool |
| Product Form | Buffing pad |
| Sided | Double |
| Type | Compounding |
Enquiry Form
3M Double-Sided Wool Compound Buffing Pad
Enquiry Form
Specifications
| SKU | JPW-M5703 |
| Brand | 3M |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.230m |
Stock Location

