Stator OEM Honda XR75 77-86 #31120-153-005
Be The First To Review This Product!
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A Review
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A ReviewDirect replacement for worn or damaged stators in vintage XR75 / XR80 / XR80R bikes.
Maintains correct OEM spark timing and generator output; important for bikes with stock ignition (points/condenser) and when preserving originality.
Good for restorations — using OEM part number adds authenticity and value.
When installing, check wire insulation, connector integrity; ensure mounting plate is not warped; test resistance and output if possible.
| SKU | 31120-153-005 |
| Model # | 31120-153-005 |
| Brand | Honda |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
| Unit Of Measure | ea |

