Sold Out
Description
Specifications
Enquire about this product
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A Review
Description
Non-toxic dry powder type extinguishers suitable for grease, oil, petrol and electrical fires and compliant with Australian Standards AS1841.5.
Features
- Includes pressure gauge, service record tag and mounting bracket
- Rechargeable and lightweight
- Environmentally friendly
- Squeeze grip handle for control
- Suitable rating for YA regulations
- Six years manufacturers warranty
Suitable for:
- Class A Fires: involve common combustibles such as wood, cloth, paper, rubber & plastics.
- Class B Fires: which involve flammable liquids, oil, solvents, grease, tars, petrol and other oil-based products.
- Class E Fires: which involve energised electrical equipment such as wiring, machinery equipment and appliances.
| Product Code: | 90ABE |
|---|---|
| Capacity: | 9kg |
| Rating: | 6A:80B:E |
| Operating Temperature (°C): | -20 to +60 |
| Test Pressure: | 2.5mpa (25 Bar) |
| Operating Pressure: (* at 23°C) | 1400kpa |
| Min. Discharge Time: | 20 sec |
| Overall Weight: | 12.8kg |
| Cylinder Thickness: | 1.6mm |
| Cylinder Diameter: | 176mm |
Enquiry Form
Fire Extinguisher 90ABE - 9kg
Enquiry Form
Specifications
| SKU | JPW-JPW1224 |
| Brand | BFI Fire Australia |
| Shipping Weight | 13.2400kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.600m |
Stock Location

