Sold Out
Description
Specifications
Enquire about this product
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A Review
Description
The Prince Series DP2 500W is a lightweight yet strong vertical anchor winch with an AISI 316-grade stainless steel base, IP66-rated motor, gypsy and chain inspection lid & technopolymer gearbox.
Recommended Boat Size: 5 to 9 metres (16 - 30ft)
Features:
- Vertical windlasses
- AISI 316-grade stainless steel base
- Technopolymer gearbox
- With and without drum
- Rope and chain on a single gypsy
- Integrated sensor and magnet for chain counter
- Manual Free-Fall system
- Supplied with pressure lever & Inspection lid
- Watertight motor (IP66 rated)
- Rope and chain kits sold separately (see related products)
- 3 year warranty from the date of sale
Standard Inclusions:
- Clutch Release and Manual Lift Handle
- Isolator/Circuit Breaker Panel
- Reversing Solenoid
Optional Additions (see related products):
- Remote Up/Down Panel Switch
- Foot Switches: Up-Down for the deck
- Digital Chain Counters
- Hand Held Remote Controls
- Wireless Remote Controls
Note: GD Model = Gypsy and Drum
| Model | DP2 500 |
|---|---|
| Watts | 500w |
| Volts Std. | 12 or (24) |
| Amps | 80A |
| Chain Gypsy Size (mm) | 6 or 8mm |
| Rope Size | 12mm |
| Max. Pull | 660kg |
| Max. Working Load | 200kg |
| Max. Chain Speed | 28.9m/min |
| Drive Shaft | Vertical |
| Capstan Option | Yes |
| Chain/Rope Gypsy | Yes |
| Deck Thickness | 20 - 30mm |
Enquiry Form
Quick DP2 Series 500w Vertical Windlass
Enquiry Form
Specifications
| SKU | JPW-P-QFSDP20512006A00 |
| Brand | Quick Nautical Equipment |
Stock Location

