Quick TED Series Spring Clip LED Downlight Stainless Steel Rim Warm White
Be The First To Review This Product!
Help other Suncity Motorcycles users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write A ReviewQuick's TED "Club" Series low profile recessed downlight features a flat circular frame made from 316-grade stainless steel with a satinised anti-shock material diffuser.
Ideal for ceiling and wall installation, this light is not waterproof so must be installed in dry areas such as inside the cabin.
Features:
- Warm White LED
- AISI 316-grade polished stainless steel rim
- Spring clip mount (cutout: 54mm)
- Pre-wired 200mm cable
- Dust-tight, but not waterproof
- Dimmable with separate dimmer unit (not supplied)
Also available: Waterproof versions (screw mount) with white plastic rims or 316-grade polished stainless steel rims (see related products).
| LED Colour: | Warm White |
|---|---|
| Rim Type | Polished Stainless Steel |
| Mount Type: | Spring Clip mount |
| Voltage: | Multivolt 9-32V DC |
| Power Consumption: | 2W |
| Current: | 0.16A @ 12V / 0.08A @ 24V |
| Lumens: | 130Lm |
| Beam Angle: | 100° |
| Lux @ 1m: | 55 Lux |
| Power Type: | Constant Voltage |
| Light Source: | 2x high luminosity |
| Average Lifetime: | 50,000 hours |
| Cable: | Pre-wired 200mm |
| Waterproof Rating: | IP40 |
| Dimmable: | Yes, with separate dimmer unit (not supplied) |
Quick TED Series Spring Clip LED Downlight Stainless Steel Rim Warm White
Enquiry Form
| SKU | JPW-JPW12005 |
| Brand | Quick Nautical Equipment |
| Shipping Weight | 0.0920kg |
| Shipping Width | 0.085m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.090m |

